Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/balciftl/domains/balciftligi.net/public_html/madmin/include/baglan.php on line 1
Bal Çiftliği

Petek Balı

Bal doğanın ürettiği ve bizlere sunduğu eşsiz lezzetlerden biri… Bal, basit karbonhidrat kaynağıdır. İçeriğinde %17,1 su, %82,4 karbonhidrat ve %0,5 proteinler, aminoasitler ile niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur.

alim_bal_honey
Kış döneminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için özelliklede çocuk ve hamilelik,emzirme döneminde oldukça bir öneme sahip…

Ballar kaynaklarına göre; çam balı,süzme bal, kestane balı, salgı bal,pres bal, petek bal olarak tüketime sunulmaktadır. Peki petek bal sizce ne kadar masum hiç düşündünüz mü? Petek bal Zararlarlı mı? gibi sorular aklımıza takılmıştır. İşte size petek balı hakkında bilmediklerimiz yada yanlış bildiğimiz bilgiler…
Balın kaliteli olup olmadığı peteğe bağlı değildir. Son zamanlarda süzme balda hilelerin artması üzerine halkımız peteğe yönelmiş durumda.Pek çok tüketici petekli bal üretiminde hile yapılamaz, ya da balmumu yararlıdır gibi yanlış bir düşünce içerisinde olup petekli balı tercih etmektedir. Bazı bal üreticileri bu tür yanlış düşünceye sahip tüketicilere petekli ballarını daha çok satabilmek için vidansızca arılara çuvallarca toz şeker yedirmektedir. Hiç de masum olmayan bir durum değil mi? İşte üreticiler bu şekilde petek bal üretmektedirler. Ayrıca tüketici bu şekilde satın aldığı ahşap çerçeve, balmumu ve bir miktar bala onlarca lirayı boş yere ödemektedir.

Petekli balı neden kesinlikle tüketmemeliyiz? Sorusuna ise, bazı uzmanlar “Petekler balın kabıdır. Siz çikolatanın kabını yer misiniz?” diye karşı bir soruyla cevap vermektedirler. Ayrıca, peteğin tüm toz toprağı ve doğadaki kimyasalları emen bir ürün olduğunu belirtmeden geçmemek gerekir.
Petek balı üretiminde arıcılık dışında çeşitli alanlarda kullanılan çok değerli bir sanayi ürünü olan balmumunun süzme baldan oldukça pahalı olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.
Ayrıca petekli bala ait balmumunun ülke çapında yaygın olarak bilinen bir diğer israf yolu da tüketiciler tarafından ağza alınan petekli balın kısa bir süre sakız gibi çiğnendikten sonra geriye kalan kısmı olan bal mumunun çöpe atılmasıdır.
Tüketiciler suda çözünmeyen ve yaklaşık 67.5ºC’de eriyebilme özelliğine sahip balmumunun, yaklaşık 37ºC sıcaklığa sahip midede hiçbir değişime uğramadan bağırsaklar yolu ile vücut dışına atıldığının kesinlikle bilincinde değiller. Çünkü bileşimi esterler, yağ asitleri, yüksek alkoller, az miktarda yüksek moleküllü hidrokarbonlar gibi çeşitli yağlardan oluşan balmumu insan vücudunda erimemekte ve hiçbir işe yaramadan vücuttan dışarı atılmaktadır.
Balmumu, arılarda rastlanan bakteri ve fungus hastalıklarının sporlarını ayrıca hastalık ve zararlılara karşı kullanılan akarisit ve insektisit ile tarımda kullanılan tüm zehirli kimyasal ilaç kalıntılarını içerebilmektedir. Diğer yandan doğal sanılan petekli ballarda arıcının arılarını hastalıklardan korumak için bilinçsizce verdiği antibiyotikler de bulunabilmektedir. Petekli bal ile doğal bal yenileceği sanılırken aslında pek çok tehlike ile karşı karşıya kalınmaktadır.
Türkiye’de sınır ticareti veya normal ithalat yoluyla gelen ve temel petek üretiminde kullanılan balmumlarının çoğu arı hastalıklarıyla bulaşık olup, steril olmayan ve sağlıksız atölyelerde temel petek üretilmesi nedeniyle insanları da etkileyebilen birer hastalık ve bulaşma aracı olmaktadırlar. Petekli bal ile ilgili üreticilerimizin ve tüketicilerimizin bilmesi gereken bir diğer konu da, bazı petek işleyen firmalar tarafından insan sağlığı adeta hiçe sayılarak temel (hazır) petek üretiminde petrol türevi olan maddelerin kullanılmasıdır.
Temel petek üretiminde balmumuna herhangi bir yabancı madde karıştırılmaması gerekirken bazı korsan işletmelerde balmumuna parafin ve serezin gibi sindirim sisteminde kramp, karın ağrısı, hazımsızlık ve midede şişkinliğe yol açan, ülserasyon ve hatta kanserojen etkiler meydana getirebilen çeşitli yabancı maddelerin karıştırıldığı haberleri basında yer almaktadır. Böylece hem halkın sağlığı ile oynanmakta hem de yasadışı yollardan haksız kazançlar elde edilmektedir.
Uzmanlar, bal alırken, mutlaka süzme bal tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Bal konusunda önemli yatırımlara imza atan bazı firma yetkilileri süzme balın kalıntı kontrolünden geçirilip, şeker profili çıkarıldıktan ve tat, doku, enzim kontrolleri yapıldıktan sonra ambalajlandığını belirtmektedirler.

 

Organik Bal

Özetle maddeler halinde konuyu toparlayacak olursak; 

1 – Petekli baldaki peteğin insan sağlığına hiçbir faydası yoktur.Çünkü petek mumdan ibaret olup, mumun içinde insan sağlığına yarayacak hiçbir vitamin,mineral yoktur.

2 – Petekli baldaki petek mumu 67.5 derecede erir.Sizin vücut ısınız kaç derece?Hal böyle olunca vücudunuz yediğiniz bu mumu nasıl eritecek?Eritemez.Bu mum midede bulamaç gibi olup midenizin ve baarsaklarınızın bütün yüzeyine sanki kurum dolmuş soba borusu gibi sıvanır.Sıvandığı için aldığınız diğer gıdalar da sindirim sisteminizde sindirilemeden dışarı atılır.Siz de beslendim diye sevinir durursunuz.

3 – Petekli balın analizi yapılmaz.Yapılabilmesi için bütün peteklerden numune alınması gerekir.Bu ise mümkün değildir.Sadece birkaç petekten alınan numune ile bütün petekli balın analizi yapılmış olmaz.
4 – Petekli balın peteğinde zirai ilaç kalıntısı olabilir.(Organik üretim yapanlar hariç.)
5 – Bazı ülkelerde (örn.Rusya da) petekli bal satmak yasaktır.
6 – Petekli balın balını süzdükten sonra sağlam ve düzgün olan petekleri gelecek sene kullanırız düşüncesiyle ya derin dondurucuda veya kükürt yakılmış kapalı bir odada saklarız,ama bazı arıcılarımız saklama süresince peteklerini mum güvesinden korumak için insan sağlığına son derece zararlı olan NAFTALİN kullanabilirler.
7 – Bazı petek üreten fabrikalar saf mum bulamayınca mum içine parafin veya iç yağı katabilirler.
8 – Petekli baldaki petek ; yeni arı yavrularının doğması, bal ve polenin depolanması için arılar tarafından imal edilip içeriği insan sağlığına hiçbir faydası olmayan mumdan ibaret olan bir kaptır.